Jakie są najlepsze buty robocze na lato?
2024-08-26Jakie buty robocze będą najlepsze na lato? Które z nich wybrać, aby zapewnić pracownikom jak najwięcej komfortu? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
O czym trzeba pamiętać wybierając lekkie buty, trzewiki lub sandały robocze na lato?
Zanim wybierzemy idealne sandały, lub inne lekkie buty robocze na lato, koniecznie zwróćmy uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, mówimy o lecie, a więc porze roku, w której stopa jest w szczególny sposób narażona na przepocenie. Po drugie, but ten powinien zachować odpowiednią wentylację wewnątrz, co jest na ogół trudne, jeśli użyjemy wytrzymałych materiałów. Po trzecie, obowiązkowym elementem obuwia na lato jest wkładka antyprzebiciowa, która zapobiega uszkodzeniu stóp na skutek przebicia jego podeszwy lub górnej powierzchni.
Buty robocze na lato powinny być przede wszystkim lekkie. Dotyczy to zwłaszcza stanowisk roboczych, na których pracownicy cały czas się przemieszczają. To samo dotyczy podeszwy, która powinna być zaprojektowana tak, aby zapewnić maksimum przyczepności podczas pracy. W końcu mówimy o obuwiu, które — ze względu na przepisy prawa pracy — jest eksploatowane przez 8 - 12 godzin dziennie.
Buty robocze na lato — podstawowe wymogi bezpieczeństwa
Letnie obuwie robocze powinny łączyć w sobie kilka cech, dzięki którym korzystanie z nich będzie wygodne i bezpieczne. Pracownicy na stanowiskach roboczych powinni dysponować obuwiem, które:
- chroni okolice kostki,
- posiada solidny, metalowy podnosek,
- wyposażone jest w miękką, ochronną, oddychającą wkładkę,
- zapewnia dużą odporność mechaniczną.
Poza tym obuwie robocze powinno być wykonane w całości z przewiewnych, oddychających materiałów. Pocąca się stopa to poważne wyzwanie, które nie tylko przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, ale też może doprowadzić do poważnych chorób, przetarć, a w niektórych sytuacjach również i kontuzji.
Ochronne, letnie obuwie robocze — słów kilka o materiałach
Materiały, z których wykonuje się buty robocze letnie, powinny mieć właściwości oddychające. Co to oznacza? Bez dwóch zdań najlepszym rozwiązaniem pozostają materiały tekstylne. Ważne, aby cholewka buta roboczego była lekka i przewiewna. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest obuwie ochronne z siateczką lub mikrofibrą. Buty przeznaczone do pracy powinny być wykonane z naturalnej skóry licowej i zamszowej. Dzięki temu zyskują dużą wytrzymałość, zapewniając jednocześnie optymalny przepływ powietrza.
Najlepiej wybrać sandały i buty robocze z łączonych materiałów. Zapewniają one bezpieczeństwo (ochronę stopy przed urazem), a także odpowiednią wentylację. W niektórych zawodach — jeśli dopuszczają to przepisy BHP — można wykorzystać obuwie ze specjalnymi kanałami wentylacyjnymi, w których przepływ powietrza jest wymuszany w trakcie chodzenia. Mowa tu oczywiście o sandałach roboczych, które są lekkie i wytrzymałe. Jeśli jednak ta kategoria obuwia nie odpowiada wymogom danego stanowiska pracy, to jedynym rozwiązaniem pozostają półbuty, czyli lekkie budy robocze.
Kategorie letnich butów roboczych - S1, S1p i S3
Wybór odpowiedniego obuwia roboczego jest łatwiejszy dzięki podziałowi tej kategorii produktów na klasy wytrzymałości. Zgodnie z obowiązującymi normami wyróżniamy trzy takie klasy.
- Kategoria S1 - to buty robocze, które posiadają podnosek oraz właściwości antystatyczne, antypoślizgowe i olejoodporne. Wyposażono je również w elementy, które skutecznie absorbują energię mechaniczną w części piętowej. Buty S1 to idealna propozycja na lato, gdyż zarówno cholewkę, jak i wyściółkę buta wykonano z materiałów oddychających.
- Kategoria S1p - to rodzaj półbutów roboczych, których konstrukcja została wzbogacona specjalną wkładką chroniącą palce przed przebiciem. Obuwie tej klasy posiadają wytrzymały, metalowy lub kompozytowy podnosek. Nawiasem mówiąc, element wykonany z tworzywa sztucznego wyróżnia się lekkością. Niektóre buty kategorii S1p posiadają specjalną wkładkę, która chroni śródstopie.
- Kategoria S3 definiuje obuwie, które wyróżnia się nie tylko największym stopniem ochrony stopy, ale też zapewnia optymalną przewiewność. Buty tej klasy posiadają podnosek (metalowy lub kompozytowy), podeszwę odporną na przebicie i działanie olejów, a także smarów, antypoślizgową powierzchnię i właściwości hydrofobowe oraz antystatyczne. Materiały użyte do produkcji tych butów mają strukturę siatki, dzięki czemu zapewniają lepszą wentylację i bardzo dobrą ochronę mechaniczną.
Warto dodać, że w letnich butach roboczych coraz częściej implementuje się rozwiązania, które mają ograniczać wytwarzanie nieprzyjemnego zapachu. Najnowsze z nich mają postać probiotyków, których celem jest eliminacja bakterii odpowiedzialnych za jego powstawanie.
Zarówno sandały, jak i półbuty robocze do pracy na lato, powinny zapewniać maksimum ochrony niezależnie od warunków panujących na danym stanowisku roboczym. Nie jest tajemnicą, że dobrze dobranych butach ochronnych, pracownik może czuć się znacznie bezpieczniej i wygodniej, co ma istotny wpływ na jego wydajność i zadowolenie.