Jak profesjonalnie wykonać wiercenie w płytkach ceramicznych, glazurze i gresie?
2024-08-26Wiercenie w płytkach jest dużym wyzwaniem. Błąd w tej sztuce może doprowadzić nie tylko do ich uszkodzenia, ale też do zniszczenia znacznej części misternie ułożonej powierzchni.
Wiercenie w płytkach jest dużym wyzwaniem. Błąd w tej sztuce może doprowadzić nie tylko do ich uszkodzenia, ale też do zniszczenia znacznej części misternie ułożonej powierzchni. Jak zatem wiercić otwory w płytkach? Czy zawsze jesteśmy skazani na łut szczęścia, czy może istnieją techniki, które znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo zniszczenia wiertarką glazury?
Czym wiercić w płytkach? Jak bezpiecznie wykonać otwór?
Bezpieczne wiercenie w płytkach jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy do dyspozycji odpowiednie narzędzia, a konkretnie wiertła. Warto postawić na narzędzia dedykowane do płytek ceramicznych. Charakteryzuje je zwiększona trwałość i twardość, dzięki którym łatwiej przebić twardą powierzchnię glazury. Poza tym wiertła do płytek charakteryzują się też odpowiednio dobranym kształtem. Dzięki niemu — po "wejściu" na określone obroty — narzędzie nie generuje tak intensywnych drgań, które mogłyby uszkodzić strukturę płytki.
Do najtwardszych płytek (np. gresu) warto wykorzystać specjalistyczne narzędzia ze wzmocnioną, diamentową koronką. Są one droższe, ale warto je wybrać, gdyż łatwo radzą sobie z różnymi rodzajami tworzyw. Poza tym wiadomo, że większa liczba zniszczonych płytek, to de facto wyższe koszty remontu.
Wiercenie otworów w płytkach ceramicznych i nie tylko — o czym pamiętać?
Przejdźmy zatem do konkretów i sprawdźmy, jak wiercić w płytkach ceramicznych, żeby te nie pękły. Żeby prawidłowo wiercić otwory, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Po pierwsze, nie należy się spieszyć. To precyzyjna praca, która wymaga dokładności i delikatności.
Po drugie, okresowo należy chłodzić (najczęściej diamentowe) ostrze wiertła, gdyż po intensywnym nagrzaniu, traci ono swoje pierwotne właściwości.
Po trzecie, otworów nie należy wiercić w pobliżu krawędzi lub kantów, gdyż wtedy mogą one szybciej pękać. Przy wierceniu nie należy używać udaru. Włączamy go dopiero wtedy, gdy wirujące ostrze przejdzie przez kafel.
A jeśli zależy nam na dużych otworach, lepiej wywiercać je małymi wiertłami, a następnie poszerzać narzędziami o większej średnicy. Dzięki temu zmniejszymy naprężenia ze strony wiertarki i wiertła, które oddziaływałyby na powierzchnię płytki.
Wiercenie otworów krok po kroku
Na początek należy dokładnie wymierzyć otwory. Jeśli popełnimy błąd, nawet nawiercona płytka będzie do wyrzucenia. Następnie zaznaczamy lokalizację otworu. Możemy to zrobić przy pomocy taśmy lub punktaka. Ten ostatni sposób zapewni nam maksimum precyzji i sprawi, że wiertło nie będzie się ślizgać podczas pracy.
Na początek należy wiercić w płytce używając stosunkowo wolnych obrotów. Gdy już wgłębimy się w strukturę płytki, można przyspieszyć do średnich obrotów. Udar włączamy dopiero wtedy, gdy płytka zostanie przebita. Jeśli przyszło nam wiercić w kafelkach gresowych, koniecznie musimy ostudzić wiertło najczęściej już po jednym lub po dwóch wierceniach. Po przewierceniu płytki należy ostrożnie wyciągnąć wiertło i koniecznie oczyścić miejsce wiercenia.
Wiercenie w płytkach ceramicznych i gresie — o czym jeszcze warto pamiętać?
Dlaczego dobór odpowiedniego wiertła, wiertarki, a także zróżnicowanie prędkości obrotowej są tak ważne w kontekście prawidłowego wiercenia w płytkach? Czy nie lepszym rozwiązaniem jest — zwłaszcza w mało widocznych miejscach — uszkodzonej płytki na ścianie? Odpowiedź na te pytania nie może być jednoznaczna. Jeśli wiertło doprowadziło do pęknięcia płytki, to jej zamaskowanie za meblem nie będzie trudne. Niemniej istnieje ryzyko, że uszkodzona glazura obciąży kołek i doprowadzi do uszkodzenia sąsiednich płytek.
Poza tym trzeba pamiętać, że chcąc wywiercić otwór w płytkach szkliwionych, nie można doprowadzić do uszkodzenia ich zewnętrznej warstwy. Nawet wydawałoby się niegroźne zjawisko ślizgania się wiertła, może doprowadzić do częściowego uszkodzenia płytki, co w przypadku łazienki lub kuchni, może doprowadzić do stopniowego przenikania wilgoci wgłąb ściany.
Czego nie robić podczas wiercenia w kafelkach, glazurze i twardym gresie?
Podczas wiercenia nie należy naciskać całym ciałem na płytkę, gdyż łatwo wtedy o wypadek. Nie należy też schładzać wiertła w zimnej wodzie, gdyż może to doprowadzić do jego uszkodzenia, a nawet zniszczenia. Lepszym rozwiązaniem jest zwykły olej, który jest gęsty, łatwo rozpływa się po koronie i chłodzi wiertło nawet podczas kolejnego wiercenia. Po przewierceniu płytki nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Jeśli jest ona w ścianie, silne pociągnięcie wiertarki może doprowadzić do uszkodzenia płytki, a nawet do jej wyrwania. Warto też pamiętać, aby w miarę możliwości korzystać z diamentowych wierteł i narzędzi przeznaczonych do obróbki.
A jeśli już zniszczymy płytkę, nie wyrzucajmy jej. Może się okazać, że jej pozostałość (po wcześniejszym przycięciu) przyda się nam do wypełnienia ubytku w glazurze.
Chcemy również podkreślić, że u nas znajdziesz komplet narzędzi niezbędnych do tego, aby sprawnie poradzić sobie z wierceniem w płytkach gresowych i ceramicznych.