Jaki wybrać agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze dobiera się tak, aby mogły zasilać wszystkie lub tylko wybrane urządzenia w danym fragmencie sieci, dlatego parametry agregatu należy zawsze oceniać w kontekście potrzeb konkretnych użytkowników.

Agregaty prądotwórcze jednofazowe i trójfazowe

W zależności od zastosowania agregat musi dostarczyć prąd o odpowiednim napięciu. Agregaty dzielimy na:

  • agregat jednofazowy (230 V);
  • agregat trójfazowy (400 V, tzw. agregat na siłę z pięciopinowym gniazdem).

Agregat jednofazowy sprawdzi się do mniejszego domu, gdzie dostęp do napięcia wynosi 230V i jest on jedyną dostępną możliwością. W przypadku niewielkiego budynku, agregat jednofazowy będzie wystarczający. Zasili on spokojnie cały dom.
Jedynie, na co powinieneś zwrócić uwagę to moc generatora, o czym mogłeś przeczytać wyżej. Agregat prądotwórczy jednofazowy zasili urządzenia o małej mocy, sprzęt gospodarstwa domowego, silniki elektryczne jednofazowe, ogrzewanie elektryczne.

Agregat trójfazowy to urządzenie dedykowane do większego domu, gdzie występują dwa napięcia: fazowe 230V oraz międzyfazowe 400V. Generator prądotwórczy na trzy fazy sprawdzi się jedynie wtedy, kiedy w domu masz odpowiednią instalację.
Generator trójfazowy służy do zasilania sprzętu, który wymaga znacznie więcej mocy jak np. kuchenna płyta indukcyjna.
Agregat trójfazowy jest też bezpieczniejszym wyborem w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy będziemy korzystać z narzędzi korzystających z układu trójfazowego.
Jest tak dlatego, że agregat ten ma zarówno wyjście trójfazowe, jak i jednofazowe. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalna ilość energii pobieranej z gniazd jednofazowych agregatu trójfazowego wynosi 60% jego mocy podanej w specyfikacji.

Moc agregatu prądotwórczego – co oznacza i którą wybrać?

Moc jest niezwykle ważnym parametrem. Determinuje ona, co będzie w stanie zasilać nasz generator prądu.
Wartość mocy podawana jest w kW. Moc agregatu prądotwórczego musisz dobrać do wszystkich urządzeń, które zamierzasz podłączyć do sprzętu.
W skrócie: domowy generator prądu powinien mieć większą moc niż łączna wartość wszystkich sprzętów, które zamierzasz do niego podłączyć.

Moc znamionowa odbiorników.
Każde urządzenie posiada tabliczkę znamionową na której podawana jest moc urządzenia. Moc podawana jest w jednostce mocy czynnej – Kw (kilowaty)

Nasza rada: Pamiętaj: jeśli chcesz obliczyć maksymalny pobór energii, musisz wziąć pod uwagę moc maksymalną, nie znamionową.

Agregator może potrzebować więcej energii do rozruchu silnika elektrycznego. Dlatego w przypadku obliczeń, dobrym rozwiązaniem jest założenie, że pobór mocy jest dwukrotnie wyższy od mocy znamionowej.
Kiedy poznasz maksymalny pobór energii, który będzie potrzebny dla Twojego domu jednorodzinnego, z łatwością dobierzesz do niego agregat prądotwórczy.

Zbiornik na paliwo

W przypadku zbiorników na paliwo w agregatorach prądotwórczy, zależność jest prosta. Im większy zbiornik na paliwo, tym dłużej będzie zasilał generator prądu.
Generatory o mniejszych zbiornikach na paliwo sprawdzą się, w przypadku częstego transportu: na przykład do domku letniskowego.

AVR – automatyczny stabilizator napięcia

Odbiorniki czułe na jakość prądu zasilania tj. telewizory LCD, laptopy, wzmacniacze, sterowniki, itp. muszą być zasilane w sposób ciągły, który pozwala osiągnąć lepszą stabilność prądu.
Dzięki czemu napięcie wyjściowe ma regularny przebieg i w mniejszym stopniu zależy od wielkości obciążenia.

Agregaty prądotwórcze inwertorowe

Agregat inwertorowy działa na nieco innych zasadach niż agregaty o konstrukcji ramowej. Główną różnicą jest brak koła zamachowego oraz bardziej zaawansowana technologia działania, tak zwana wygładzona sinusoida.
Zacznijmy od konstrukcji agregatu inwerterowego ‒ w budowie urządzenia wyróżnić między innymi możemy silnik spalinowy, prądnicę oraz szereg elementów kontrolnych i pomocniczych, na przykład wyłącznik przeciążeniowy, tłumik, układ sterowania, przyłącza i gniazda.
Bardzo ważnym elementem jest również falownik ‒ inwerter. To właśnie falownik inicjuje produkcję wysokiej jakości, czystego  prądu, który w dalszych etapach zamieniany jest na prąd stały.

Gdzie jeszcze przyda się nam agregat inwertorowy? Już wyjaśniamy:

  • podczas zabaw plenerowych
  • w warsztacie ‒ zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim
  • w domu i mieszkaniu prywatnym ‒ na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej
  • w kamperach i przyczepach campingowych
  • w gabinetach lekarskich i instytucjach medycznych ‒ do zasilania sprzętu medycznego
  • w biurze lub firmie ‒ w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej
  • na placu budowy
  • w domkach letniskowych
  • w kotłowniach i piwnicach

Większość agregatów inwerterowych wyposażonych jest w regulator napięcia ‒  AVR. Regulatory umożliwiają utrzymanie wytwarzanego przez prądnicę napięcia na stałym poziomie, bez względu na zmianę obrotów silnika.

Kiedy już wiesz, ile mocy potrzebujesz, przejdź do naszej oferty agregatów prądotwórczych -> Agregaty prądotwórcze

Gdy już wiesz, ile mocy lub rozmiaru potrzebujesz, zobacz agregaty prądotwórcze w naszym sklepie i dokonaj wyboru. W ofercie WARMAX znajdziesz jedynie sprawdzone agregaty, które nie zawiodą Cię gdy zabraknie prądu.