Nagrzewnica gazowa czy elektryczna - którą wybrać?

W ostatnim czasie nagrzewnice cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Urządzenia tego typu znajdują swoje zastosowanie w bardzo wielu obszarach i branżach (przede wszystkim w budownictwie). Są one dostępne w kilku wariantach, bowiem wyróżniamy nagrzewnice elektryczne oraz gazowe. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a to na jakie rozwiązanie warto się zdecydować zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb każdego z użytkowników oraz od warunków panujących w danym miejscu.

Nagrzewnice elektryczne

Nagrzewnice elektryczne są zdecydowanie najpopularniejszymi tego typu urządzeniami. Charakteryzują się bardzo prostą obsługą oraz brakiem konieczności stosowania paliwa. Oprócz tego kompaktowe rozmiary sprawiają, że znajdzie się dla nich miejsce w każdym pomieszczeniu, garażu lub warsztacie. To, co wpływa na ich wysoką funkcjonalność to przede wszystkim możliwość stosowania w zamkniętych pomieszczeniach. Nagrzewnice elektryczne nie wytwarzają bowiem żadnych spalin oraz zapachu. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że tego typu sprzęty wymagają bezpośredniej bliskości gniazdka elektrycznego, bowiem to prąd powoduje, że maszyna może być użytkowana.

Nagrzewnice gazowe

Innym rodzajem nagrzewnic są nagrzewnice gazowe. Ich bardzo dużą zaletą jest fakt, że mogą być eksploatowane praktycznie w dowolnym miejscu. Nie wymagają bowiem dostępu do sieci elektrycznej. Urządzenia tego typu charakteryzują się wysoką wydajnością pracy, dzięki czemu mogą być wykorzystywane nawet w bardzo dużych pomieszczeniach. To, na co warto zwrócić uwagę przy eksploatacji nagrzewnicy gazowej to przede wszystkim odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Tego typu sprzęty wykorzystuje się w głównej mierze w nowo budowanych obiektach, gdzie nie ma jeszcze podłączonego systemu centralnego ogrzewania.

Na co zwrócić uwagę?

Każda nagrzewnica powinna zostać dobrana zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Najistotniejszymi parametrami, na jakie warto zwrócić uwagę są: wydajność, maksymalny metraż pomieszczenia, a także pobór paliwa (gazu lub energii elektrycznej). Pozwoli to na wybór najbardziej ekonomicznego rozwiązania.